19 Aralık 2014 Cuma

SİİRT (VEYSEL KARANİ DİYARI VE TİLLO

VEYSEL KARANİ H.Z TÜRBESİ

MUŞ VALİMİZİN EŞİ KADRİYE BÜYÜKERSOY HANIMEFENDİ BENİM ÇOCUKLUK ARKADAŞIMDIR. BENDE KENDİSİNİ ZİYARETE GİTTİM O DA SAĞ OLSUN MUŞ'U GEZDİRMEK İLE KALMAYIP MUŞ'UN ÇOK YAKININDA OLAN VEYSEL KARANİ HAZRETLERİNİ DE GEZDİRDİ BİZE


BURASI VEYSEL KARANİ HAZRETLERİNİN TÜRBESİ. BURADA AYRI BİR KOKU AYRI BİR HUZUR VAR.VEYSEL KARANİ HAKKINDA ÇOK KISA BİR BİLGİ VERMEK GEREKİRSE PEYGAMBER EFENDİMİZ ZAMANINDA YAŞAMIŞ AMA ONU HİÇ GÖRMEMİŞ ONUN AŞKI İLE YANIP TUTUŞAN BİR ZATTIR..
PEYGAMBERİMİZİN VEFATI YAKLAŞINCA HIRKANIZI KİME VERELİM ?DEDİLER.
"ÜVEYS-İ KARNİYE VERİN"BUYURDU.
H.Z ÖMER VE H.Z ALİ PEYGAMBERİMİZİN VEFATINDAN SONRA HIRKAİ ŞERİFİ VEYSEL KARANİYE TESLİM ETTİLER.


“Yâ Rabbi, Sevgili Peygamber efendimiz, ben fakîr, âciz kuluna Hazreti Ömer ve Hazreti Ali ile Hırka-i şerîflerini göndermiş” dedi. Günahkâr olan bütün müslümanların affı için duâ etti. Bir çok günahkâr müslümanın affolduğu bildirilince Hırka-i şerîfi hürmetle giydi.
Veysel Karânî’ye hediye edilen Hırka-i şerîfin bir parçası, Van civarında İrisân beylerine kadar gelmiş ve 1618 senesinde, Osmanlı padişahlarından Sultan İkinci Osman Han’a getirilip hediye edilmiştir. Sultan Abdülmecid Han, bu Hırka-i şerîf için Fâtih civarında (Hırka-i şerîf) câmi’ini yaptırmıştır. Her sene Ramazan ayında camekân içinde halka ziyâret ettirilmektedir.
(ALINTIDIR İSLAM ALİMLERİ)


TİLLO (AYDINLAR):
TİLLO'NUN MANASI SÜRYANİCE "YÜKSEK RUHLAR"DIR.  BURASI ADETA BİR EVLİYALAR VE ALİMLER ŞEHRİ. BUNLARIN EN ÖNEMLİLERİNDEN İSMAİL FAKİRULLAH'TIR.
BEŞERİ VE MÜSPET İLİMLERDE DÜNYACA ÜNLÜ MEŞHUR İLİM ADAMLARI YETİŞTİRMİŞTİR.EN ÖNEMLİSİ İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİDİR.BU TÜRBEYİ ORJİNAL KILAN ÖZELLİK İSE İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİNİN POZİTİF İLİMLERDE ULAŞTIĞI SON NOKTAYI GÖSTEREN "KAL'ATÜL -ÜSTAD "OLARAK ANILAN TÜRBEDİR.TÜRBEDEKİ IŞIK HADİSESİ BÜTÜN DÜNYADA BİLİNİR
BUNUNLA İLGİLİ OLARAK:
YENİ YILDA DOĞAN GÜNEŞ ,HOCAMIN BAŞ UCUNU AYDINLATMAZ İSE BEN O GÜNEŞİ NEYLEYİM" SÖZÜDÜR


Siirt Tillo'daki İbrahim Hakkı Hazretleri’nin Işık Düzeneği yeniden çalıştı!
(resim internetten alıntıdır)

                              İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİNİN BABASININ TÜRBESİ

ÖYLE HUZURLU BİR HAVA VARKEN İNSANIN BURADAN AYRILASI GELMİYOR
TİLLO TARİHİ ESERLER YÖNÜNDEN ÇOK ZENGİN.  İBRAHİM HAKKININ KULLANDIĞI KOZMOĞRAFYA ALETLERİ ,HARİTALAR, GÜNEŞ SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ TAHTA KÜRELER,EL YAZMASI ÇOK DEĞERLİ KİTAPLAR  TİLLO'DAKİ   TORUNLARI TARAFINDAN MÜZE HALİNE GETİRİLİP SERGİLENİYOR.


ÇOK RİCA ETTİKDEN SONRA RESİM İÇİN İZİN VERDİLER SAĞ OLSUNLAR


 BİR GÜN DAHA DOLU DOLU GEÇTİ
SEYYAHI İZLEMEYE DEVAM EDİN

2 yorum:

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu