29 Kasım 2014 Cumartesi

URFA GEZİSİ (BÖLÜM 1)


URFA (VİRANŞEHİR)


ANİ BİR KARARLA 4 ARKADAŞ URFA'YA GİTME KARARI ALDIK. PAZARTESİ SABAH 7DE URFA'YA VARDIK. DOĞRUSUNU İSTERSENİZ İLK DEFA İNTERNETTEN ARABA KİRALAYIP OTEL AYARLADIĞIM İÇİN BİRAZ TEDİRGİNDİM.KORKTUĞUMDA BAŞIMA GELDİ. ARABADA PROBLEM YAŞADIK AMA MORALİMİ BOZMADAN HEMEN YENİ BİR ARABA KİRALADIM.


ALLAH'TAN OTELİ ÇOK BEĞENDİK. MANİCİ OTEL. ÇOK LÜKS BİR OTEL DEĞİL AMA EN GÜZEL YANI BALIKLI GÖL VE ÇARŞIYA YÜRÜME MESAFESİNDE OLMASI            AYRICA OTELİN İÇ DİZAYNINA BAYILDIM. HER KÖŞESİ AYRI GÜZEL    BURASIDA LOKANTA KISMI.OSMANLI PADİŞAHLARI SIRALANMIŞ ARKAYA. AMA BİZ İLK GÜNÜN KAHVALTIMIZI  TAVSİYE ÜZERİNE CEVAHİR OTELDE YAPMA KARARI ALDIK.BURAYIDA ÇOK SEVDİM DOĞRUSU. YALNIZ BİR DAHA URFA'YA GİDERSEM ARA SOKAKLARDA KAHVALTI YAPMAYI  DÜŞÜNÜYORUM.BURDAKİ KAHVALTI GÜZEL AMA YÖRESEL LEZZETLER AZDI


KAHVALTI'DAN DÖNERKEN KARŞI MANZARAMIZ BÖYLE İDİ. H.Z İBRAHİM'İN ATEŞE ATILDIĞI TEPE KARŞIMIZDA BİZE BAKIYORDU. İNSANIN İÇİ BİR HOŞ OLUYOR DOĞRUSU.NELER YAŞANMIŞ NELER


Şanlıurfa’da Vali Fuat Bey Caddesi’nde (Yeniyol) bulunan Selahattin Eyyubi Camisi’nin bulunduğu yerde Piskopos Nona tarafından 457 yılında yaptırılan Aziz Yuhannes (Vaftizci Yahya) Kilisesi bulunuyordu. Bu yapı aynı zamanda Adalet Sarayı olarak da kullanılmıştır. Selahattin Eyyubi döneminde bu kilisenin üzerine 900–1250 yılları arasında Selahattin Eyyubi Camisi yapılmıştırKİLİSEDEN DÖNME OLDUĞU İÇİN MİMARİSİ ALIŞIK OLDUĞUMUZ CAMİİ MİMARİSİNDEN DEĞİŞİK GELDİ BANA.


KAHVALTIMIZI YAPTIKTAN SONRA  EYÜBİ CAMİİ 'NİDE GEZİP VİRANŞEHİRE DOĞRU YOLA KOYULDUK.


YOLDA GİDERKEN BU TAŞLAR ÇOK İLGİMİZİ ÇEKTİ. MEĞERSE BUNLAR LAV KALINTILARINDAN OLUŞAN TAŞLARMIŞ. İŞİN EN İLGİNÇ YANI İSE SADECE BU YÖREYE MAHSUS OLMAK ÜZERE BURADA SUSUZ PİRİNÇ YETİŞMESİ.
ORADA YAŞAYAN BİR BEYEFENDİ'NİN SÖYLEDİĞİNE GÖRE TAŞLARIN ARASINA BİLE PİRİNÇ SERPİLDİĞİ ZAMAN ÇIKTIĞI YÖNÜNDE.


URFAYA YAKLAŞIK 80KM  MESAFESİ VAR. EYÜP NEBİ KÖYÜ OLARAK DA ANILIYOR.
EYÜP NEBİ'NİN MAKAMI BURADA.
TÜRBENİN İÇİNDE AYRI BİR HUZUR VAR. BURANIN HALKI SEHER VAKTİNDE BURANIN ÇOK GÜZEL KOKTUĞUNU VE BUNU BÜTÜN HALKIN DUYDUĞUNU SÖYLÜYORLAR

 

BURALARA KADAR GELİP'TE ŞİFALI SULARDAN İÇMEDEN  GİTMEK OLMAZ DEĞİLMİ


                                           TÜRBENİN DIŞARIDAN GÖRÜNEN HALİ  


BU BAHÇEDEKİ  HUZURU  SİZE TARİF ETMEMİN İMKANI YOK ANCAK  GÜNÜN 
BİRİNDE YOLUNUZ BURAYA DÜŞTÜĞÜNDE ANLAYACAKSINIZ.
 YARIN İNŞALLAH ELYASA A.S VE BALIKLI GÖLÜN KISSALARINI VE RESİMLERİNİ PAYLAŞACAĞIM. TAKİP DE KALIN DOSTLAR. 
BOL RESİMLİ BOL HİKAYELİ YAYINLARIM YOLDA
HEPİNİZE HAYIRLI GECELER DİLERİM.

3 yorum:

 1. Öğrenci iken Urfa'ya gitmiştik. Gidilmesi geken güzel bir yer. Bizim zamanımız kısıtlı idi. Ilk Eyüp peygamberin makamına ardından da balıklı göle gitmiştik. Eyüp a.s. makamında cuma namazımızı eda edelim dedik ama yer bulamadık. Bayanların cuma kıldığını orada öğrendim, içimde kaldı Rabbim bir gün gitmeyi nasip eder inşallah.
  Size keyifli gezmeler. Sıra gecesine katılmadan gelmeyin. Bu arada mirra ikramında herkes aynı fincanı kullanıyor haberiniz olsun.

  YanıtlaSil
 2. BU SEFERLİK SIRA GECESİ OLMADI AMA İNŞALLAH BİR DAHAKİ SEFERE TELAFİ EDERİM
  TEŞEKKÜRLER YORUMUNUZA

  YanıtlaSil
 3. heeey seni görmek ne güzeeeel :)

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu