7 Aralık 2013 Cumartesi

HANIMLARINIZLA GÜZEL GEÇİNINErkek, yediği yemekten hanımına da yedirmeli, giydiğinden ona da giydirmelir. Onu terk etmemeli, onu dövmemeli, Allâhü Teâlâ kendisine çok rızık verdiği zaman, hanımının nafakasını bol vermelidir. Resûlullah’ın (s.a.v.) tavsiyesine uyarak, hanımı ile iyi geçinip, kadınları yumuşaklıkla idare etmelidir.

Büyük zatlardan biri, hanımının kötü ahlâk ve huylarına sabrederdi. Sebebi sorulduğunda, ‘Onu bırakırsam, eziyetine sabredemeyen birisi ile evlenmesinden korkuyorum,’ derdi.


Erkek, hanımına değil kendine sû-i zan edip: ‘Ben iyi olsaydım, bu kadın da iyi olurdu’ demelidir. Hanımının iyiliğini ve iffetini, Allâhü Teâlâ’nın şükrü ödenemeyen bir nimeti olarak görür. Hanımı kötü davranışlarda bulunsa da, en çok sevdiği kişinin o olduğunu hissettirecek şekilde davranır.

Hanımı fahiş bir günah işlemedikçe, bazı kusurlarını görmezlikten gelir. İnsanlar arasında onun kusurlarını yüzüne vurmaz. Onunla hep iyi geçinir. Onunla günah olmayan oyunlar oynar ve şakalar yapar.

Resûlullah (s.a.v.) hanımları ile çok iyi geçinir, onlara güzel şakalar yapardı. Peygamberimiz (s.a.v.) bu hususta herkesten ileride idi. Erkeğin hanımı ile oynaması, dinde yasak edilen, batıl, boş oyun ve eğlencelerden değildir. Bilakis bu, haktır ve dinin emridir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hanımı Âişe (r.anhâ) validemiz ile yarıştılar. İlkinde Hz. Aişe onu geçmişti. Başka bir zaman tekrar yarış yaptılar. Bu defa Resûlullah (s.a.v.) Âişe’yi (r. anhâ) geçti. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) “Ey Âişe! Bu daha önceki yarışın karşılığıdır.” buyurdu.   (Şir’atü’l-İslam, Fazilet Neşriyat)


Bu gün halacigim beni aradı ve benden bir ricasi oldugunu söyledi.  Bu yazıyı takvimde okumus benimde onu facemde blogumda yayinlamami istedi.
Bende onun ricasi üzerine bunu yayinliyorum

5 yorum:

 1. Halandan ve senden Allah razı olsun:)) güzel bir paylaşım olmuş.eşime okuyacam:)) Rabb'ime şükür eşim böyle biri ama olsun tazelensin:))

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel bir paylaşım, elinize sağlık. keşke tüm erkekler sevgililer sevgilisini örnek alsa.. "İnsanların en hayırlısı hanıma en iyi davranandır" buyurmuş. Peygamberimiz (s.a.v)
  Gönlünüzce hayırlı bir hafta sonu geçirmenizi dilerim.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar.

  Herkes güzel geçinemez. Güzel geçinmek için önce nefsimizi güzel geçinmeye hazır hale getirmeliyiz, yani onu terbiye etmeliyiz. Aynı şeyi hanımlar için de istemeliyiz. Geçimsizliği sadece erkekler yaratmıyor. Ben biliyorum ki, ne hanımlar var, erkeklerine kan kusturuyorlar.

  Güzel geçim her iki tarafında uyması gereken bir kural. Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 4. Güzel geçim hem erkek hem kadın tarafından benimsenmeli ki birbirlerine hayatı zindan etmesinler. Allah her yuvaya huzur versin inşallah. Sevgiler Seyyahım..

  YanıtlaSil
 5. arkadaşlara sölemeli bunları ivit.
  :)

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu