15 Mayıs 2013 Çarşamba

YARIN GECE KANDİL                                                REGAİP KANDİLİREGÂİB GECESİ VE BU GECEDE YAPILACAK İBÂDETLER

Receb-i Şerîfin ilk cuma gecesi, yâni yarın akşam Regâib Gecesi’dir. Bu geceyi oruçlu olarak karşılamalıdır.

Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında 12 rek’at Hâcet namazı kılınır. İki rek’atte bir selâm verilerek kılınan bu namazda, Fâtiha’dan sonra her rek’atte 3 İnnâ enzelnâhü... ile 12 İhlâs-ı şerîf okunur.

Namazdan sonra, 7 Salât-ı Ümmiye okunup secdeye varılır. Salât-ı Ümmiye şudur:

“Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedini’n nebiyyi’l-ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.”

Secdede 70 defa “Sübbûhun Kuddûsün Rabbünâ ve Rabbü’l-melâiketi ve’r-Rûh” okunur. Secdeden kalkıp bir defa “Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ ta’lem. İnneke ente’l-e’azzü’l-ekrem.” okunur. Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa “Sübbûhun Kuddûsün Rabbünâ ve Rabbü’l-melâiketi ve’r-Rûh” okunur.

Secdeden sonra duâ edilir. Duâda Allâh’a şu şekilde ilticâ etmelidir: “Allâhümme bârik lenâ Recebe ve Şa’bâne ve belliğnâ Ramazân.”

Regâib Gecesi’nden sonraki gündüzde, yani cuma günü öğle ile ikindi arasında 2 rek’atte bir selâm verilerek 4 rek’at teşekkür namazı kılınır. Her rek’atte 1 Fâtiha, 7 Âyetü’l-Kürsî, 5 İhlâs-ı şerîf, 5 Kul eûzü birabbi’l-felak, 5 Kul eûzü birabbi’n-nâs sûreleri okunur.

Namazdan sonra 25 defa “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîmi’l-kebîri’l-müteâl”, 25 defa “Estağfirullâhe’l-azîm ve etûbü ileyk” diyerek istiğfâr ve sonra da duâ edilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

RABBİM HEPİMİZİN DUALARINI KABUL EYLESİN İNŞALLAH

18 yorum:

 1. Dualarımız kabul olur inşallah,hayırlı Kandiller

  YanıtlaSil
 2. Canımmm tatlım kandilin mübarek olsun dualarda unutulmamak dileğiyle öpüyorum...

  YanıtlaSil
 3. Gülcüm,ne güzel yazmışsın..Hayırlı kandiller canım..

  YanıtlaSil
 4. Bende senin ve bütün islam aleminin kandilini kutluyorum.Kendimizin ve VATANIMIZIN selameti için duanın özel zamanı bu gece ..... sevgiler oy.

  YanıtlaSil
 5. kandilin mübarek olsun sevgiler...güzel yorumlarına çok çok teşekkür ederim....

  YanıtlaSil
 6. Regaip gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer yenilenme gecesidir. Bu gecede hayatımızı ve hayallerimizi tekrar gözden geçirerek dua ve tövbelerle gerçek mümin olma yolunda kayda değer mesafe kat etme imkanı bulabiliriz. Allah dualarımızı kabul Regaip Kandilimizi mübarek eylesin.

  YanıtlaSil
 7. Canımmm hayırlı kandillerin olsun Rabbim dualarını kabul etsin,sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 8. Hayırlı kandiller ablacım Allah bütün dualarımızı kabul eder inşallah...Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. ablacım,
  hayırlı ve bereketli kandiller diler,dualarını beklerim..
  muhabbetle...

  YanıtlaSil
 10. Kandilin mübarek olsun canım :)Facebook sayfamda bu aksam saat 21.00'e kadar bir cupcake çekilişim var.Şansını dene istersen canım:)Kazanan kişi cumartesi günü De Cooks Academy nin düzenlediği cupcake workshopuna katılacak.Sevgiler.. http://facebook.com/istkazanbenkepce

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar,

  Regaip kandiliniz mübarek ve hayırlara vesile olsun inşAllah.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu