24 Nisan 2013 Çarşamba

HAFTANIN ESMASI


YA MÜSAVVİR

 


"O Allah ki, Yaratan'dır, kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir." (Haşr, 24)

Dünya üstünde yüz binlerce farklı türde canlı yaşar. Bu türlerin hepsi birbirlerinden tamamen farklı görünüşlere ve olağanüstü özelliklere sahiptir.

Mesela bir kelebeğin kanatlarındaki kusursuz simetriyi ele alalım. Her bir kanadın üstü türlü şekiller ve etkileyici renklerle bezenmiştir. Bu şekiller ve renkler ne kadar karışık olurlarsa olsunlar, kanatlardaki benzersiz simetri asla bozulmaz. Öyle ki bütün kelebekler, bir ressamın fırçasından çıkmış gibi, göz zevkine hitap eden bir güzellik oluştururlar. Bu güzellikte tecelli eden aklın bir kaynağı olduğu açıktır. Zira basitçe çizilmiş bir resmin dahi bir ressamı vardır ve resmin kendi başına ortaya çıkması mümkün değildir. O halde kimse, böylesine kusursuz yaratılmış ve bir sanat eseri kadar estetik olan böyle bir canlı için tesadüfen var olmuş diyemez. Bunların tümünü yaratan, tasarlayan, meydana getiren, bütün kainatın Rabbi olan Allah'tır.
İnsanı yaratan, bedeninin dışındaki ve içindeki tüm sistemleri son derece mükemmel bir şekilde tasarlayan Allah, bu kompleks yapıdaki her noktada üstün yaratmasını ve izzetini göstermektedir. Örneğin insan bedeninin çatısını oluşturan iskelet başlıbaşına bir mühendislik harikasıdır. Vücudun yapısal destek sistemidir ve beyin, kalp, akciğer gibi hayati organların korunmasını sağlar, iç organlara destek olur. İnsan vücuduna, hiçbir yapay makina tarafından taklit edilemeyen üstün bir hareket kabiliyeti verir. Dahası kemik dokusu çoğu kimsenin zannettiği gibi cansız değildir. Vücudun ihtiyacına göre kalsiyum, fosfat vb. mineralleri depo eder veya daha önceden depo ettiklerini vücuda verir. Bütün bunların yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin üretimi de kemikler tarafından yapılır. Ve bu bahsedilen çok fonksiyonlu sistem, insan bedenindeki onlarca mükemmel sistemden yalnızca bir tanesidir.
İşte bunların hepsini eşsiz bir dizayn ile yaratmış olan ve hala yaratmaya devam eden Allah kudretinin tecellilerini bizlere sürekli göstermektedir. (2)

Musavvir, bir şeyi dilediği zaman ona sadece: "ol" der, o da istediği şekil ve biçimde oluverir. "Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"Dilediği bir surette seni tertip etti." (Infitar, 8)

Bu yüzden musavvir, yaratmak istediğini istediği şekil ve biçim üzere yaratandır.

Musavvir, organları birbiriyle uyumlu halde yaratan ve onlara dilediği biçimi veren anlamına da gelir. Allah, insanı en güzel bir şekilde yarattığını bize şöyle haber verir:

"Doğrusu, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık." (Tin, 4)

El Musavvir isminin sırları

El Musavvir :her varlığa en uygun suretler veren şekillendirip biçimlendiren.

El Musavvir-336 : saati Ay günü Pazartesidir.

Sırları:

1.Bu ismi zikreden kimsenin yaptığı işler hep sağlam olur Cenabı Hak ismi hürmetine kulununun işlerinin bozulmasına müsade etmez.sanatını geliştirmek isteyenler bu niyetle okurlarsa başarı elde ederler

2.hergün sağlam bir niyetle okuyan kimse dilediğini uykusunda görür şu şekilde yapması lazımdır.Okumaya gece herkes yattıktan sonra yapmak gerekiyor ve önce 1000 kez kaf,ha,ya,ayn,sad sonrada 3360 kez Ya Musavvir okuması lazımdır.ayrıca bir seferde göremezse 3,5 yada 7 kez yapmalıdır.

3.Bu ismin diğer faydalarından biride tıbbı bir neden yokken çocuğu olmayanlara Allahın bu ismi şerif hürmetine çocuk vermesidir.
4.dilekler için okunması da çok güçlü bir esmadır ne niyetle okunursa Allahın izniyle kabul olur 

4 yorum:

 1. Ben de Esmaül Hüsna'yı öğrenmeye çalışıyorum kendimce. Ezberlemek değil öğrenmek ve hafızaya kazımakmış önemli olan. Ne okuduğunu bilerek, kavramak ve anlamak. Bu nedenle sizin yaptığınız bu paylaşımı çok beğeniyorum. Detaylı bir şekilde bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 2. Çok faydalı bir paylaşım olmuş :)Bilgilendirme için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bilgiler ne yüce ilimleri var yüce Rabbimim

  YanıtlaSil
 4. ne güzel çok doğru.
  keşke biraz daha iyi yaratılsaymışız.
  :)

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu