5 Nisan 2013 Cuma

HAFTA'NIN ESMASI

HAYIRLI CUMALAR

Halik : Yaratıcı

Allahu Teâlâ her şeyin Halikidir ve bu O'nun subuti sıfatlarındandır. O'ndan başkası için bu sıfat kullanılamaz.

Bütün mükevvenat ve bunun içinde insan, Cenab-ı Hakk'ın yaratmayı sürekli tazeleyip yürütmesine, her an tazelenen oluş gerçeğine muhtaçtır ve yaratış vakıasına devamlı konu olmaktadır.

Allah'ın yaratışı, sadece var edip ortaya çıkarmaktan, yani hayatın yalnızca başlangıç safhasına ilişkin - zaman ve konu yönünden sınırlı, belirli- bir özellik olmaktan ibaret kalmayıp sürekli cari olan bir gerçektir.

Hâlık'tır diğerleri ise mahluktur. "Halk" fiili, iki mânâ ifade eder.
Birincisi, takdir etmek, yani bütün açıklığı ile eşyanın miktar ve derecelerini tayin etmektir. Bir şeyi bütünüyle takdir etmek, onun eşyâ arasındaki miktar ve derecesini tamamiyle bilmeye bağlıdır. Bu takdir mânâsı itibâriyledir ki halk, ekseriya miktar ve sayısı bulunan şeylerde kullanılır.

İkincisi ise, yok olan şeye varlık vermek, hiçbir asıl ve örneği yokken icad etmektir. Bazan bir şeyden başka bir şeyi ortaya çıkarmak mânâsı da verilebilir. Ancak bu mânâya daha çok icad tabir edilir.
Yaratıklara nisbet edilen hiçbir sanat, Allah Teâlâ'nın takdir buyurduğu keşf ve icad mahiyyetinden ileri geçemez. Çünkü mahluk, fiilerinin ayrıntısını takdir edemez ve bir atom bile yapamaz. Böyle bir yaratma sonsuz ilim ve kudrete bağlıdır. Mahluk ise bundan ancak sınırlı kısmını elde edebilir. Herşeyi tam anlamıyla takdir ve icad ederek yaratan Ancak Allah Teâlâ'dır.


"Yâ Hâlik" Bir kimse bu ismi gece okusa Hak sübhanehu ve teala hazretleri bir melek yaratır. bu melek de kıyamet gününe kadar ibadet eder ve sevabı o kimsenin olur. (1)
Ebced Değeri ve Zikir saati:
“EL-HALIK” isminin ebcet değeri (731); zikir saati  Güneş,Pazardır.
Özellikleri ve bazı faydaları:
Yedi gün arka arkaya 100 defa “YA HALIK” ismini okuyan kimse, gelecek bela ve musibetlere karşı korunur.Bu mübarek isim,daha çok sanatkarlara ait bir zikirdir.Yani daha çok sanatkarlar ve sanatkarlar ruhlu insanların bu ismi okumaları gerekir.Ancak sadece onlara mahsus değildir.Bu ismi vird edinenler işlerinde ve özellikle sanatlarında başarılı olurlar.
El-HALIK ismini,seher vaktinde zikredenlerin,kalpleri çabuk nurlanır ve basiretleri açılır,hikmet sahibi olurlar.
İyileşmesi zor bazı hastalıklar için bu ismin vekfinin,yazılıp taçınması ve zikrine devam edilmesi tavsiye edilmiştir.
Her kim bu mübarek ismi vird haline getirir ve geceleri buna devam ederse,yüce Allah,o kimsenin içini ve dışını nuranileştirr.Gam ve kederden kurtarır,ahiret saltanatı ile taltif eder.
Çözülemeyen bir işi olan kimse,temiz bir vaziyette ve abdestli olarak kıbleye karşı tenha bir yerde bu ismi 5115 defa zikreder ve halini Allah’a arz edip dua ederse,isteği yerine getirilir,ve kolaycaYA ALLAH,YA RAHMAN,YA RAHİM,YA MELİK,YA KUDDUS,YA SELAM,YA MÜ'MİN,YA MÜHEYMİN,YA AZİZ,YA CEBBAR,YA MÜTEKEBBİR.YA HALIK
Her hafta bir esma ezberleyen arkadaşlar bu gün 12.esmamızı öğrenmiş olduk.
TEKRAR HEPİNİZE HAYIRLI CUMALAR DİLERİM6 yorum:

 1. Hayırlı ve bereketli cumalar tatlım öpüyorum...

  YanıtlaSil
 2. Allah razı olsun böyle güzel paylaşımlarınız için sizin için sakıncası yoksa bende bloğumda yayınladım http://ozlemcacim.blogspot.com/2013/04/haftanin-esmasi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CANIM BİLAKİS ÇOK SEVİNİRİM
   ALLAH RAZI OLSUN

   Sil
 3. haftanın esma sultanı.
  :)
  çok yaratıcıyımdır diyemiycaz yaniii.
  :)

  YanıtlaSil
 4. Allahcc kabul etsin dualarını..Dualarmızı..

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu