23 Mart 2013 Cumartesi

KELEBEĞİN RÜYASI


Kelebeğin Rüyası Filmin Fragmanı İzle

Yazar-yönetmen Yılmaz Erdoğan'ın Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun yaşamını konu alan ve vizyona giren ''Kelebeğin Rüyası'' adlı fimde de geçen Zonguldak'taki kömür ocaklarında mükellefiyet dönemi, maden ocaklarında çalışmaya mecbur bırakılan insanların silah tehdidiyle çalıştığı yılları hatırlatıyor.

Milli Koruma Kanunu'na dayanılarak 1940'ta getirilen ikinci iş mükellefiyetiyle, İkinci Dünya Savaşı'nın yol açtığı ekonomik güçlüklerin aşılması noktasında Zonguldak havzasında yaşayanlara kömür ocaklarına girme zorunluluğu getirilmesi, en az madenlerde yaşanan ölümler kadar günümüze acı hatıralar taşıyor.

Çeşitli kaynaklarda hasta, sakat demeden jandarma dipçiğiyle iş yerlerine sürüldüğü belirtilen işçilerin kaçmaları durumunda bunları yakalama için özel jandarma ekiplerinin yer aldığı Tahkimat Komutanlığı'nın görevlendirildiği aktarılan mükellefiyet dönemi, Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah ve Belçim Bilgin Erdoğan gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Yılmaz Erdoğan'ın filmiyle yeniden merak konusu oluyor.


GELELİM SEYYAH'IN DÜŞÜNCELERİNE
Bu gün bizim eb halkı her biri ayrı program yapınca bende ne zamandır merak ettiğim bu filme gitmek istedim.Aslına bakarsanız zamanlamam yanlış olmuş bu aralar zaten depresyon takılıyordum üstüne bu film tuz biber oldu.
Kömür ocaklarında zorla çalıştırılan insanlar 1940 dönemi kısada olsa insanın içini parçalıyor
Öte yandan filmdeki görsellik muhteşem bayıldım bayıldım,sonunda da nerdeyse ağlamakdan bayılıyordum.
Kısacası ben çok beğendim duygu yüklü şiir tadında şiirsel bir film

10 yorum:

 1. Bende gitmek istiyorum.... fusuncelerini ogrendigim iyi oldu sengul ablacigim....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Git git tatlım
   Ben cok beğendim
   Hayirli gunler

   Sil
 2. bende gitmiştim filme gerçekten güzeldi:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende cok etkilendim
   Zerrin cim
   Hayırlı sabahlar

   Sil
 3. Ben de gittim bu hafta. Birincisi kıvanç Tatlıtuğ rol yapmayı öğrenmiş çok şaşırdım. İlk defa rolü yakışıklılığının önüne geçmiş. İkincisi ve çok acı olanı 70 sene önce sefalet içinde ölen 2 şairin kitaplarının bu film sayesinde liste başı olması. Yılmaz Erdoğan'ın filmine şüpheyle gittim acaba terör örgütü probagandası var mı diye ama süperdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok haklısınız
   Nasil bir yokluk
   Siir yazacak lar kagit yok ama azim cok
   Simdi hersey var ama .......
   En son duvarlara yazdiklari siirler
   Cok etkiledi beni
   Gercekten super di
   Iyi hafta sonları
   .

   Sil
 4. sengülcüğüm etkilen ama bayılma.film bu film ama senin çocukluğun benim gençliğime denk gelmişti.60ve 70 li yıllarda benim kükçücük odamın duvaları aynen öyleydi.ben de o sahnede koptum.ben de ilhan bey gibi aynı kaygılarla gimiştim ama beğendim.sende deşarj olmuşsun.herşeye sahip olununca şımarılıyor,yoksulluk insanı terbiye ediyor.SEVGİLER

  YanıtlaSil
 5. aaaaa heeey sinemaya gitmişsin.
  :)
  evet yaaaa komik bişilere gitsen yaaa.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. HAKLISIN ÖYLE YAPMAM LAZIM
   HAYIRLI AKŞAMLAR

   Sil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu