28 Şubat 2013 Perşembe

KISSADAN HİSSE GÜZEL BİR HİKAYE


RANGA ÇELERİ:
Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş ve onu 'Renklerin Ustası' anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da; kısaca Ranga Guru derlermiş.

Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş.

Ranga Guru ise;

- Sen artık ressam sayılırsın Raciçi. Artık senin resmini halk değerlendirecek, diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmış ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabi. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş.

Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte... Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.

Raciçi denileni yapmış.

Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da kullanılmamış. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.

Ranga Guru ise;

Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün.

Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.

Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi.

Sevgili Raciçi, mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur.

Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma

(facebook dan alıntıdır)

8 yorum:

 1. cok guzel bir hikaye. hikayeyi sesli okudum oglum da ranga guru ve racici ismine cok guldu. bizim ailede herkes hikayeden kendince payini aldi yani ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu arada bu yazi bize ilham oldu bugun bu calismayi yaptik http://sudagidan.blogspot.ch/2013/02/bir-resim-atolyesi-calismasi-daha-siyah.html

   Sil
 2. ne kadar güzel bir hikaye bazen aynı duyguya bende kapılıyorum :((( karalamak daima kolay olanı

  YanıtlaSil
 3. :((((
  çok duygulu bir yazı olmuş :(

  YanıtlaSil
 4. İlk okuduğumda da çok etkilenmiştim. Tekrar okumak yine iyi geldi Seyyahım . Ne kadar doğru insanları eleştirmeye nasılda meraklıyızdır.
  sevgiler
  iyi ve huzurlu akşamlar dilerim

  YanıtlaSil
 5. Çok etkilendim:( hayırlı akşamlar ablacım.

  YanıtlaSil
 6. gerçekten çok güzel bir hikaye...

  YanıtlaSil
 7. çok çok iyi.
  ve uzakdoğu öykülerine bayılırım.
  :)

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu