4 Şubat 2013 Pazartesi

HAFTANIN ESMA-ÜL HÜSNASI
Her şey onu anlatıyor
Allah Kuddüs’tür. Bütün kusur ve noksanlıklardan uzaktır. Âcizlikten, fakirlikten, zaaftan ve bütün eksikliklerden münezzehtir. Bu ismin diğer bir manası ise bütün yarattıklarını maddi ve manevi kirlerden temizleyendir.


Evet, güzellik güzelden gelir, mükemmellik kemalden gelir, ihsan cömertlikten ve servet zenginlikten gelir.

Bu âlem bütün güzelliğiyle Cenab-ı Hakk’ın güzelliğine, kusursuzluğuyla O’nun sonsuz ilmine, icadı ve intizamlı hareketleriyle O’nun eşsiz kudretine, hazineleriyle nihayetsiz servetine, ihsanlarıyla O’nun sınırsız cömertliğine işaret eder. Yani sözün özü: Kâinat bütün güzelliğiyle ve mükemmelliğiyle O’nun kemaline ve Kuddüs ismine bir aynadır.Bir insan bir ay yıkanmazsa, küçük odasını süpürmezse çok kirlenir, pislenir. Demek bu âlem sarayındaki paklık ve temizlik, hikmetli ve dikkatli bir temizlikten ileri geliyor. Eğer o daimî temizlik ve dikkatle bakmak olmasaydı, bir senede bütün hayvanların yüz bin milletleri yeryüzünde boğulacaklardı. Ve uzaydaki yıldızların enkazları ölüme sebebiyet verecek, dağlar büyüklüğündeki taşları başımıza yağdıracaklardı…


Hâlbuki bu âlem Kuddûs isminin tecellisiyle yıkanmış ve temizliğiyle O’nun Kuddüs ismine ayna olmuştur.

İşte denizler! Her gün binlerce balık ölür, ama hiçbir cenaze göremezsiniz.

İşte ormanlar! İçlerinde yüz binlerce hayvan yaşar, her gün binlercesi doğar ve binlercesi ölür, ama kirlilik eseri yok.

Ve mahlukların kendilerini nasıl temizlediklerine bak! Kuddüs isminin bir cilvesini gör!

Ve şimdi de Kuddüs isminin askerleri ve memurları olan hayvanata bak! Kim onlara temizlik yapmayı öğretti? Ve kimin emriyle çalışıyorlar?

Acaba yaratılış gayemiz ve vazifemiz Allah’ı tanımak ve O’nu isim ve sıfatlarıyla bilmek olmasına rağmen, hiç bulutlardan indirilen yağmur damlalarıyla yeryüzünün yıkandığını gördüğümüzde Allah’ı Kuddus ismiyle yâd ettik mi?

Yağmurların yağması Kuddüs isminin bir cilvesi olduğu gibi, rüzgârların esmesi de bu ismin bir tecellisidir. Bu sayede havadaki pis kokular ve zemin yüzü temizlenir.

Ve göz kapakları gözleri temizlemekle bu isme aynadır. Ve biz her nefes alıp vermekte kanımızın temizlenmesiyle Kuddüs isminin cilvesine her an mazhar oluruz.

Ve bu ismin tecellisi sayesinde simsiyah topraktan ve kupkuru dallardan çıkartılan tertemiz sebze, meyve ve çiçeklere bak! Ve sonra, Ya Kuddüs! Ya Kuddüs! Ya Kuddüs! diyerek yaratanını tesbih et!

El Kuddus - Esma'ül Hüsna Hazinesi // İsmail Kılınç.9865

vesveseye cinlere karşı,uyurken yada uyanıkken korkmaya karşı 170 kez okunur ve Allaha sığınırla bu tür rahatsızlıklar ortadan kalkar
özellikle Cuma geceleri (Perşembe akşamı) okunması pek çok fayda getirir.Korku,nazar ,evham ve kıskanç bakışlardan korunma sağlar
bu isme devam eden kimsenin üzerinden kötü huyları temizlenir,kalbi nurlanır ,her türlü şehvetten ve yüz kızartıcı suçtan uzak olur.

YA ALLAH ,YA RAHMAN, YA RAHİM,YA MELİK,YA KUDDÜS
BU GÜN 5.Cİ ESMAMIZI ÖĞRENDİK TEKRARLAMAYI UNUTMAYIN ARKADAŞLAR

9 yorum:

 1. yeni bir arkadaşımız var.
  bi sürü arkadaşımız da onun bloguna gitti.
  sen de gitsene seversin bak.
  merinin mutfağından.
  meryemin mutfağından.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir yerlere gittim ama doğru yeremi bilmiyorum

   Sil
  2. meryeminmutfagindan.blogspot.com.
   :)
   gittin belki ama üye değilsin.
   :)

   Sil
 2. sen dersinde ben gitmezmiyim
  biliyorsun bu ara hastalık yüzünden çaptan düştüm
  hayırlı geceler

  YanıtlaSil
 3. bu yazılarını önce hep esma sultan diye okuyorum.
  :)

  YanıtlaSil
 4. evet işte o benim şimdi adımında deeotone tarafından anılması beni inanılmaz mutlu etti çoook teşekkür ederim evet seyyah gül sayfama beklerim buyrun gelin sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. ReklamTurko'dan Merhaba; Blog Tanıtımında uzman ekibimizle Ana Sayfada üzretsiz reklamlarınızı banner olarak yayınlıyoruz.! Blog sayfanıza linkler vererek arama motorlarının sayfanızı sürekli görüntülemesini sağlıyoruz.. Böylelikle ziyaretçileriniz kat kat artmış, ve blogunuz sürekli güncel kalmış oluyor. Ücretsiz reklam vermek için reklamturko.blogspot.com..

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu