22 Ocak 2013 Salı

SEVGİLİ PEYGAMBERİM VE MEVLİD KANDİLİ
Resûl-i Ekrem’in Güzel Sûretİ: HİLYE-İ SAÂDET

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bütün yaratılmış olanların en güzeli en yakışıklısı idi. Mübarek vücûdu güçlü kuvvetli idi. Zayıf ve semiz olmayıp orta halde, etleri sıkıca idi. Münevver cildi ipeklerden yumuşaktı. Latif cisminin kokusu fevkalâde güzeldi. Dokunduğu şeylerden günlerce güzel kokular duyulurdu. Nezih cismi beyazdı, nûrânî idi. Bu beyazlık içinde latif bir pembelik parıldardı. Pek sevimli olan mübarek boyu ne kısa, ne de uzun idi. Bununla beraber, yanında bulunanlardan daima uzun görünürdü. Göğsü ve iki mübarek omuzlarının arası geniş idi ve nurlu omuzlarının arasında güvercin yumurtası gibi bir kırmızı ben nişanesi var idi ki bu bir hâtem-i nübüvvet; peygamberlik mührü idi.

O Nebiyy-i Zîşân'ın söz söyledikçe inci dânelerinden daha berrak olan dişlerinin parıltısı görülürdü. Parlak alnı genişti. Hilâl kaşları uzunca idi. Kaşlarının arası açıkça idi. Letafet nişanesi olan kirpikleri uzun ve siyah idi. Saâdetli sakalı sıkça idi, bir tutam boyunca bulunurdu. İrtihâlleri sırasında mübarek başıyla sakalının beyaz saçları henüz yirmi kadar bulunuyordu. Sünbüllerden daha zarif, daha güzel kokulu bulunan başının saçları ne pek kıvırcık, ne de pek düz idi, kulaklarının yumuşaklarını geçmezdi.

Resûl-i Ekrem Efendimiz'in bütün âzaları pek mükemmeldi. Başkalarının göremeyecekleri, işitemeyecekleri kadar uzak yerlerde bulunan şeyleri görür, sesleri işitirdi. Pek vakarlı olan yürüyüşü, inişten aşağıya doğru akar gider gibi süratlice idi. Kendisini ilk gören bir kimse bir heybet içinde kalırdı, kendisiyle görüşüp konuşmak şerefine nail olan kimse ona karşı derin bir muhabbet duyardı. Onun yüksek evsâfını görüp yâdedenler onun bir mislini ne ondan evvel, ne de ondan sonra görüp bilmediklerini itiraf ederlerdi.Hâsılı, o bir letafet ve mükemmeliyet hârikası idi. (Sallallâhu aleyhi vesellem)VELÂDET (MEVLİD) KANDİLİ

Yarın akşam, Peygamberimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ’nın (s.a.v.) âlemleri şereflendirdiği Velâdet Kandili’dir.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.), Rebîulevvel ayının 12’nci Pazartesi gecesinde kâinâtı teşrîf etmişlerdir. Bu îtibârla bu ayın 12’nci gecesi hicrî senenin ilk kandilidir. Yarın akşam, Peygamberimiz (s.a.v.)’in dünyâyı teşrîflerinin kamerî 1487, milâdî yılla 1442. yılını idrâk edeceğiz.

Bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar salât ü selâm getirmeli; Salât-ı Nâriye, Salât-ı Münciye ve Salât-ı Fethiye okumaya çalışmalıdır.

Bu gecenin mânevî zenginliğinden istifâde etmek için bir tesbîh namazı kılmalı, bir de Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.

14 yorum:

 1. Gülcüm nasıl güzel bilgiler vermişsin,yüreğine sağlık..Hepimizin mübarek Mevlid kandili hayırlara vesile olsun..sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Ablam,
  SAĞOL...
  Allah bizleri O'na(s.a.v.)layık eylesin...

  YanıtlaSil
 3. Seyyah'ım gönüller sultanı peygamber efendimizin(s.a.v.) rahmeti, mağfireti üzerimize olur inşallah..Şimdiden kandilin mübarek olsun canım benim..

  YanıtlaSil
 4. hayırlı kandiller ablacım..
  şefaatine nail olabilmek duası ile..
  baki muhabbetle...

  YanıtlaSil
 5. Seninde mübarek olsun hepimizi bu güne ulaştıran Rabbim hayırlı etsin diğer günleri

  YanıtlaSil
 6. sana da hayırlı kandiller diliyorum.

  YanıtlaSil
 7. Ne de güzel anlatılmış güzeller güzeli Efendim,s.a.v.
  İnsan gözünde canlandırmak istiyor,ama ne mümkün!
  Dünya gözüyle göremedik ama,Rabbim inşAllah,havz-ı kevser başında,dizi dibinde oturup nur cemalini seyretmeyi nasip eylesin..
  O mübarek a.s. hürmetine tüm dualarımızı kabul buyursun hz. Mevlamız inşAllah..
  Dua eder,dua beklerim Seyyahım..

  YanıtlaSil
 8. Seyyah hanım nede güzel bilgilendirmişsiniz bizi!Hayırlı kandiller dilerim şimdiden hepimize:)

  YanıtlaSil
 9. Canım güzel faydalı bilgilerin için Allah razı olsun .Senin ve de tüm müslüman aleminin kandili şimdiden kutlu olsun,sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 10. heeey ben de bu akşam son yorumunda kandilini kutlamıştııım.
  :)
  bi de sen mimini görmedin yaaa.
  :)

  YanıtlaSil
 11. Allah razı olsun paylaşımın için ..
  Kandilin mübarek olsun :)

  YanıtlaSil
 12. Es selamüaleyküm ablacigim.Kandilin mübarek olsun.RABBIM tüm dualarini kabul etsin insALLAH.Bu mübarek gün hayirlara vesile olsun insALLAH.Saglicakla kal ablam.Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 13. cok guyel bir paylasim Allah razi olsun. Allah hepimizin bu gecenin faziletinden istifade etmemeizi nasip etsin ins.

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu