13 Ocak 2013 Pazar

HAFTANIN ESMASI                                                          YA RAHMAN


Rahmân: “Dünya hayatında, mü’min-kâfir gözetmeksizin, mahlukatın
hepsine merhametle muamele eden”

Rahmân ismi, ‘insan-hayvan, mü’min-kâfir farkı gözetmeksizin her canlının her türlü rızkını veren ve onları koruyup gözeten” mânâsına gelir

"Rahmân", rahmetten sıfat manası ifade eden Allah'ın yüce isimlerinden biridir. Çok merhamet sahibi anlamındadır. Rahmân, tam manasıyla Türkçe'ye veya başka bir dile tek kelimeyle tercüme edilemez. Esirgemek, acımak, bağışlamak, affetmek vs. bu kelimeyi tam anlamıyla karşılayamaz. Çok merhametli diye noksan bir şekilde tefsir edilebilirse de tam tercüme edilemez. Rahmân, Allah'ın hem sıfatı, hem de bir özel ismidir. Er-Rahmân: Ezelde bütün yaratılmışlar hakkında hayır ve rahmet irâde buyuran, sevdiğini, sevmediğini ayırdetmeyerek bütün varlıklara sayısız nimetler ihsan buyuran demektir.


Rahmân sıfatı, peygamberler dahil, hiçbir insan için kullanılamaz. Çünkü karşılıksız ve kayıtsız şartsız rahmet ve merhamet ifade eden Rahmân sıfatını, insanın fıtrî yapısı kaldıramaz. Çünkü insan, böyle bir merhameti gösterme gücüne, yaradılışı icabı sahip bulunamaz. Dostları kadar düşmanlarına, kendisine inananlar kadar kendisini inkâr edenlere de rahmet ve merhamet gösterebilmek ancak ulûhiyetin şânındandır.
 Cenâb-ı Allah bütünüyle rahmet sahibidir; Rahmet, acıma şefkat ve rikkat sahibi. Yarattıklarının hayatı için gerekli her şeyi Kendi üzerine almıştır. Onlara sürekli ihsanda bulunur. Yaratma, rızıklandırma ve nimetlendirme O'nun Rahmân ve Rahîm oluşunun sonucudur. "Kendi üzerine rahmet'i yazdı." (6/En'âm, 12) "Rahmetim her şeyi kuşatmıştır." (7/A'râf, 156) "Ey Rabbımız! Senin rahmet ve ilmin her şeyi kuşatmıştır. Tevbe eden ve Senin yoluna gidenleri bağışla, onları cehennem azabından koru!" (40/Mü'min, 7) 


Ebced Değeri ve Zikir saati:
Ebced değeri (298),zikir saati güneş,günü pazardır.
Özellikleri ve faydaları:
Bu ismin zikriyle meşgul olan kimsenin üzerinden dünya stresi,sıkıntısı ve bunalımı kalkar.İçine huzur ve rahatlık,gönlüne yumuşaklık dolar.
Sürekli okumayı adet edinen kimsenin istek ve ihtiyaçları yerine gelir.Cenab-ı  Hakk’ın lutuf ve keremlerine mazhar olur.
Cimri bir kimseye okunursa cömertleşir.
Sürekli okuyan kimse, makam ve mevki sahiplerinin yanında makbul bir kimse olur.İstediği işi olur.Çok kere denenmiş ve her devasında beklenen sonuç alınmıştır.
Bu mübarek isim,mübarek aylardan birinde ,bir kap içine yazılıp yağmur veya memba suyu ile bozularak,içinde eşkiyalık ve kötülük bulunan kimselere içirilirse, kalbinden kötülük ve eşkiyalık kalkar,yumuşar.
Cuma günü ikindi namazından sonra “Ya Allah,Ya rahman” zikrine devam eden kimse,güneş battıktan sonra Allah’tan ne isterse,istegi yerine gelir.
Bir kimsenin kalbini kazanmak ve sevğisini kazanmak isteyen kimse,o kişinin ismininin harflerini tek tek kesik harflerle bir kağıt üzerine yazıp,sonrada aynı şekilde Rahman ismi  yazar  ve harflerini birbirine karıştırıp üzerine(774) “Ya rahman” okursa Allah’ın izniyle isteği yerine gelir,arzu ettiği sevğiyi ve dostluğu kazanır.
Günde (100) kere zikredenin kalbinde merhamet duyguları gelişir.
Rahman ismini (298) kere yazıp üzerinde taşıyan,her türlü bela ve afetlerden kurtulur.Bu mikdarda yazıp, evde saklansa ,ev sahibi,şerden hayra ,kötü ahlakdan güzel ahlaka döner.


11 yorum:

 1. günaydın,haftaya güzel başlamışsın öyle devam eder inşallah.sağlık huzur bol şans diliyorum..... oy.

  YanıtlaSil
 2. Paylaşım için Allah razı olsun ablacım.Her daim dilimizden düşürmememiz lazım.İnşalah alışkanlık haline getirenlerden oluruz.

  YanıtlaSil
 3. Allah razı olsun ablacım.Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.Rabbim dilimizden düşürmesin inşaAllah..
  Kalbi muhabbetlerimle..

  YanıtlaSil
 4. Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler, sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Rabbimin isimlerinin hepsi de birbirinden güzel.
  Lakin çoğunun anlamını bilmiyoruz.
  Sayende öğrenicez inşAllah tek tek,özümseyerek.
  Allah razı olsun seyyahım..

  YanıtlaSil
 6. Es selamüaleyküm ablacigim.Bu güzel paylasim icin RAHMAN senden razi ve memnun olsun.InsALLAH bu bilgilerini günlük yasantimizda degerlendirebiliriz ablacigim.Almanyadan kucak dolusu sevgiler ve selamlar

  YanıtlaSil
 7. İyi haftalar Seyyahımmmmmm verdiğin hazine değerinde bilgiler ile cümlemiz nasiplendik. Teşekkür ederiz. Sevgilerimle canım benim..

  YanıtlaSil
 8. Amin.ınş.
  Allah razı olsun senden
  Guzel paylasimlarla birlikte sevgiyle kal..

  YanıtlaSil
 9. O rahmet üzerimizden eksik olmasın:)

  YanıtlaSil
 10. Seyyahım gezdin geldin hoş geldin:)) Yine çok güzel bilgiler verdin.Allah razı olsun:))sevgiler...

  YanıtlaSil
 11. Allah razı olsun....
  canım ablam çok güzel bir paylaşım olmuş...

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu