27 Kasım 2012 Salı

“VERMEYİNCE MABUD, NEYLESİN SULTAN MAHMUT!”Hiç düşündünüzmü kısmetsiz insanlara hep vermeyince Mabud,neylesin Sultan Mahmut diye niye denmiş.Benimde aklıma geldi birden ve araştırdığımda bu hikaye çıktı karşıma.Ben çok çok beğendim  sizlerinde beğeneceğini ümit ediyorum


Sultan Mahmut kıyafet değiştirip, beraberinde sadrazam ve birkaç muhafız ile halkı teftişe çıkmış. Dolaşırken bir kahvehaneye girip oturmuşlar. Bakmışlar müşteriler kahvehaneciye seslenip duruyor: "Tıkandı Baba, çay getir"; "Tıkandı Baba kahve getir". Tıkandı Baba lakabı Sultan Mahmut'a ilginç gelmiş. Merak edip kahvehaneciyi çağırmış. Kahvehaneci gelince:
- Baba sana neden "Tıkandı Baba" derler? Hele otur da anlat, demiş.
Tıkandı Baba başlamış anlatmaya:
- Ben bir gece, bir rüya gördüm. Rüyamda tanıdığım tüm insanların bir çeşmesi vardı ve hepsinin çeşmesinden oluk oluk su akıyordu. Benim de bir çeşmem vardı fakat benim çeşmemdeki su ip gibi akıyordu. Sonra ben; "Keşke benim çeşmem de onlarınki kadar aksa" diye içimden geçirdim. Sonra yerden bir çomak alıp suyun geldiği oluğu dürtmeye başladım. Ben oluğu dürterken çomak kırıldı ve ip gibi akan suyum damlamaya başladı. Bu sefer ben; "Keşke çeşmem diğerlerininki kadar olmasa da, bari eskisi kadar aksa" diye içimden geçirdim ve oluğu kurcalamaya devam ettim. Ben uğraşırken suyun geldiği oluk tamamen kırıldı. Az önce damlayan suyum, tamamen kesildi. Ben yine uğraşmaya devam ediyordum ki, o sırada Cebrail göründü; "Tıkandı, baba! Artık uğraşma!" dedi. O gün bu gündür bu rüyamı kime anlattıysam adım Tıkandı Baba'ya çıktı. Hangi işe elimi attıysam olmadı. Şimdi de burada çaycılık yapıp zar zor geçinmeye çalışıyorum.
Tıkandı baba'nın anlattıklarından etkilenen Sultan Mahmut, muhafızlarına; "Bundan sonra her gün bu adama bir tepsi baklava getirin; her baklava diliminin altına da bir altın koyun." diye emir vermiş. Hemen ertesi gün askerler ilk tepsi baklavayı getirip, Tıkandı Baba'ya teslim etmişler. "Padişahımızdandır" diyerek...
Tıkandı Baba baklavaya sevinmiş. "Ne zamandır tatlı yemişliğim de yoktu" diye içinden geçirmiş. Almış tepsiyi tutmuş evinin yolunu. Yolda düşünmüş kendi kendine; "Yahu ben bir canıma nasıl yerim bir tepsi baklavayı? En iyisi ben buna hiç dokunmadan satayım."
Tıkandı Baba işlek bir yol kenarına kurmuş tezgâhını başlamış; "Taze baklava! Taze baklava!" diye bağırmaya... Bu sırada yoldan geçen bir Yahudi baklavaya talip olmuş. Üç aşağı beş yukarı anlaşmışlar, Yahudi baklavayı alıp gitmiş... Tıkandı Baba baklavadan kazandığı ile ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamış.
Yahudi baklavayı evine götürmüş. Bir dilim atmış ağzına... Fakat dişine bir şey değmiş... Bu nedir diye bir bakmış ki; altın. Ve baklavanın her diliminin altında bir tane altın... Yahudi bu duruma anlam veremese de ertesi gün tekrar aynı yere gitmiş ki; aynı adamı görür müyüm diye... Bakmış ki adam orada... Demiş ki; "Sen her akşam burada olacaksan, biraz indirim yap da ben her akşam alayım bu baklavaları senden." Tıkandı Baba kabul etmiş ve her akşam baklavayı Yahudi'ye satmaya başlamış.
Sultan Mahmut, bir ay baklava gönderdikten sonra; "Bakalım Tıkandı Baba şimdi ne durumda?" deyip adamlarıyla beraber tutmuş kahvenin yolunu. Fakat bu kez kıyafet değiştirmeden... Sultan Mahmut bakmış ki; Tıkandı Baba aynı tas aynı hamam. Ne uzamış ne kısalmış. Yine aynı kahvehanede, ekmek kavgasında... Sultan Mahmut, Tıkandı Baba'yı yanına çağırtıp sormuş:
- Tıkandı Baba sana yolladığım baklavaları almadın mı?
Tıkandı Baba biraz mahcup:
- Geldi hünkârım, demiş. Ben de satıp ihtiyaçlarımı giderdim. Duacınızım.
Sultan Mahmut, bunu duyunca tebessüm etmiş. "Anlaşıldı Tıkandı Baba, sen gel bakalım benimle" demiş. Birlikte sarayın yolunu tutmuşlar. Saraya varınca Sultan Mahmut, Tıkandı Baba'yı doğruca hazine odasına götürmüş. Sultan Mahmut, Tıkandı Baba'nın eline bir kürek tutuşturup:
- Baba daldır bakalım küreği istediğin yere... Küreğin üzerinde ne kalırsa senindir, demiş.
Bunu duyan Tıkandı Baba öyle heyecanlanmış ki; küreği ters tuttuğunu fark etmemiş bile... Hızla küreği daldırıp çıkarmış ama ne çare? Kürek ters olunca üzerinde bir tanecik altın kalmış o da düştü düşecek... Derken o da düşmüş. Sultan Mahmut:
- Baba, demiş. Senin buradan nasibin yok! Sen şu bizim askerleri takip et. Onlar ne derse yap.
Tıkandı Baba boynunu büküp düşmüş askerlerin önüne... Sultan Mahmut askerlerden birini yanına çağırmış:
- Bu adamı alın Üsküdar'a götürün, demiş. Deyin ki; baba bir taş seç. Seçtiği taşa karışmayın. Sonra deyin ki; seçtiğin taşı fırlat. Tıkandı Baba taşı ne kadar uzağa atarsa; durduğu yerden taşı attığı yere kadar ona verin.
Askerler Tıkandı Baba'yı alıp Üsküdar'a götürmüş. Demişler ki baba bir taş seç. Tıkandı Baba sormuş "Ne için ki?" diye ama askerler bir şey söylememiş. Tıkandı Baba; şu büyüktü, şu küçüktü, şu yamuktu derken kocaman bir kayaya sarılmış demiş ki seçtiğim taş budur. Askerler demiş ki; "Baba sen şimdi bu taşı fırlat, ne kadar uzağa atarsan o kadar yer senindir." Bunu duyan Tıkandı Baba heyecanla seçtiği taşa atılmış, güç bela yerden kaldırmış. Fakat taşın ağırlığını direyemeyip elinde taş olduğu halde sırtüstü devrilmiş. Taş da üzerine düştüğünden oracıkta can vermiş. Askerler gidip durumu Sultan Mahmut'a anlattıklarında, Sultan Mahmut o meşhur sözünü söylemiş:
- Vermeyince Mabut, neylesin Mahmut?

17 yorum:

 1. çok güzeldi.. bak ben de bugün bu cümleyi kullanıp da merak etmiştim nerden geldiğini. tam isabet oldu. sağolasın paylaşım için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NE GÜZEL TESADÜF OLMUŞ
   SEVİNDİM
   ALLAHA EMANET OLCANIM
   HAYIRLI GECELR

   Sil
 2. Gülcüm süper yaa..Bayıldım..Doğru söze ne gerek,olmayınca olmuyor..Allah hepimizin kısmetini sağlıkla açık etsin..sevgiler..İyi akşamlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BEĞENDİNMİ GÜLÜM.SEVİNDİM
   RABBİM HEPİMİZE MADDİ MANEVİ GÜZELLİKLER VERSİN İNŞALLAH

   Sil
 3. sonuna kadar okudum gülsem mi ağlasam mı tıkandı babaya napsam acaba paylaşım için sağolasın Seyyah hanım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CANIM ÇOK HAKLISIN
   İNSAN ÜZÜLÜYOR EME HER ŞEY NASİP KISMET MESELESİ
   ALLAHA EMANET OL

   Sil
 4. :) ama bu kadar da şansızlık olmaz ki diyesim vardı ama dedikleri gibi vermeyince Mabud ne eylesin sultan mahmut!..:) gülümsettin düşündürdün ablacım Allahrazı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CANIM ALLAH SENDEN DE RAZI OLSUN
   KOCAMAN ÖPTÜM
   ALLAHA EMANET OL

   Sil
 5. iyi akşamlar ne güzel bir paylaşım olmuş..Allah şanslı ve kısmeti açık kullarından olmayı nasip etsin bizlere..Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BU GÜZEL DUAYA AMİN DEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY GELMEZ ELDDEN
   RABBİM HEPİMİZE MADDİ MANEVİ ZENGİNLİKLER VERSİN

   Sil
 6. Çok Güzel bir hikayeydi, canım bende son günlerde kendim için böyle düşünüyorum,vermeyince mabut ne yapsın sultan mahmut :))

  Hayırlı akşamlar Seyyahım.
  Not: kopyaladığın yazıyı yapıştırıken: düz metin olarak yapıştır sekmesiyle yapıştırısan o mavi çizgiler oluşmaz.
  sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 7. güzel kuğum sana ne kadar teşekkür etsem az.bu benim için çok büyük bir problemdi.bir şey daha öğrendim.ve hemen uyguladım
  sağolasın
  ALLAHA EMANET OL

  YanıtlaSil
 8. Çok enteresan ve güzel bir hikayeymiş.
  Paylaştığın için teşekkür ederim.
  Sevgilerimle ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim güzel ziyaretiniz için
   ALLAHA EMANET OLUN

   Sil
 9. Yanıtlar
  1. EVET BU KADARDA OLMAZ DEĞİLMİ
   HAYIRLI AKŞAMLAR

   Sil
 10. harikaymış...ne kısmetsiz adammış...elhamdülillah kısmetli bir insanımdır.

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu