14 Kasım 2012 Çarşamba

MUHARREM AYI
MUHARREM AYI

Tevbe Sûresi’nin, 36. âyet-i kerîmesinde; (meâlen)
“Muhakkak ki; Allâhü Teâlâ katında ayların sayısı, Cenâb-ı Hakk'ın kitabında gökleri ve yeri yarattığı günden beri on ikidir. Bunlardan dördü haram olanlardır...” buyrulmuştur. Bu aylar Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarıdır. Bunlara eşhuru hurum; (haram aylar) denilir.
Bu aylarda yapılan isyanın günahı diğerlerinden daha şiddetli, ibadetin sevabı diğerlerinden daha kıymetli olduğundan öbür aylardan daha fazla hürmet edilmesi lâzım gelir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muharrem ayından bir gün oruç tutan kimseye, bir gününe karşılık otuz günlük sevab vardır.” buyurmuştur.
Bir başka hadîs-i şerîfte; “…Ramazan orucundan sonra oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçtur.” buyrulmuştur.
MUHARREMİN 1’ İLE 10’U ARASINDA KILINACAK NAMAZ
Muharrem ayının 1’i ile 10’u arasında bir defa olmak üzere, 2 rek’atte bir selâm vererek 6 rek’at namaz kılınır. Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir. Namaza şöyle niyet edilir:
“Niyet eyledim Yâ Rabbi senin rızâ-yı şerîfin için namaza. Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veyâ herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise bu hakkın ödenmesi için.” Allâhü Ekber…
1. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü’l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf.
2. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
3. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Elhâkümü’t-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerif.
4. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
5. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 11 İhlâs-ı Şerîf.
6. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okunur. Namazdan sonra duâ edilir. (Duâ ve İbâdetler)

9 yorum:

 1. bilgilendirme için çok çok teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. hepimize hayırlı uğurlu olsun,en sevdiğim aydır muharrem ayı.

  YanıtlaSil
 3. Gülcüm hepimize hayırlı uğurlu olsun,ne güzel ibadetler yapılacak,aşureler pişirilip dağıtılacak...Çok seviyorum bu ayı..Allah hepimizin dualarını kabul etsin..

  YanıtlaSil
 4. bilgilendirme ve hatırlatma için Allah sizden razı olsun..bir sorum olacak Elhâkümü’t-tekâsür dediğiniz hangi sure cahilliğime verin bilemedim bu sureyi ,ayrıca diğer yerler normal namaz sureleri gibi değil mi başta subhaneke ,her iki rekatta bir oturup ettahiyatü salli barik rabbena duları okunur değil mi ? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekasür Suresi - 8 ayet,
   30.cüz de canım
   diğer rekatlar dediğin gibi

   Sil
 5. seninde muharremi şerif ayın müb olsun .dualarında benide unutma sengül abla ...seni çok öpt BETÜL

  YanıtlaSil
 6. yeni yılımız kutlu olsun ablam...
  sevgiler...

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu