19 Kasım 2012 Pazartesi

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ


asure gunu resimleri

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz s.a.v. tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.

Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir. Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.Bu mubarek günü önümüzdeki cumartesi günü idrak edeceğiz ehemmiyetine binaen şimdiden paylaşıyorum bilgileri.
Allah nasip ederse cumartesi günü aşurelerimizi yapacağız.Ozamanda tarifini paylaşırım inşallah

Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan "On geceye yemin olsun" ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz. Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem'in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir.(1)Cenâb-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kudsiyet ve bereketini bildirmektedir.

Bugüne "Âşura" denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir.

Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:
1- Allah, Hz. Musa'ya a.s. Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
2- Hz. Nuh a.s. gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.
3- Hz. Yunus a.s. balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.
4- Hz. Âdem'in a.s. tövbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.
5- Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.
6- Hz. İsa a.s. o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.
7- Hz. Davud'un a.s. tövbesi o gün kabul edilmiştir.
8- Hz. İbrahim'in a.s. oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
9- Hz. Yakub'un a.s. oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
10- Hz. Eyyûb a.s. hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.(2)

Peygamberimiz a.s.v eşinin belirttiğine göre, Kâbe’nin örtüsü daha önceleri Âşura gününde değiştirilirdi.

İşte böylesine mânalı ve kudsî hâdiselerin yıldönümü olan bu mübarek gün ve gece, Saadet Asrından beri Müslümanlarca hep kutlana gelmiştir. Allah dostları bugünlerde ibadet için daha çok zaman ayırmışlar, başka günlere nisbetle daha fazla hayır hasenatta bulunmuşlardır. Çünkü Cenab-ı Hakkın bugünlerde yapılan ibadetleri, edilen tövbeleri kabul edeceğine dair hadisler mevcuttur.

Âşura Gününde ilk akla gelen ibadet ise, oruç tutmaktır. Muharrem ayı ve Âşura Günü, Ehl-i Kitap olan Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayılırdı. Nitekim, Peygamberimiz s.a.v. Medine'ye hicret buyurduktan sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi.

"Bu ne orucudur?" diye sordu.
Yahudiler, "Bugün Allah'ın Musa'yı düşmanlarından kurtardığı Firavun'u boğdurduğu gündür. Hz. Musa a.s. şükür olarak bugün oruç tutmuştur" dediler.
Bunun üzerine Resulullah Efendimiz s.a.v. de "Biz, Musa'nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz" buyurdu ve o gün oruç tuttu, tutulmasını da emretti.(3)

Aşûra günü yalnız ehl-i kitap arasında değil, Nuh Aleyhisselâmdan itibaren mukaddes olarak biliniyor, İslam öncesi Cahiliye dönemi Arapları arasında İbrahim Aleyhisselâmdan beri mukaddes bir gün olarak biliniyor ve oruç tutuluyordu.

Bu hususta şöyle nakledilir:
"Âşûrâ, Kureyş kabilesinin Cahiliye döneminde oruç tuttuğu bir gündü. Resulullah Efendimiz s.a.v. de buna uygun hareket ediyordu. Medine'ye hicret edince bu orucu devam ettirmiş ve başkalarına da emretti. Fakat Ramazan orucu farz kılınınca kendisi Âşûrâ gününde oruç tutmayı bıraktı. Bundan sonra Müslümanlardan isteyen bugünde oruç tuttu, isteyen tutmadı." '(4)

O zamanlar henüz Ramazan orucu farz kılınmadığı için Peygamberimiz s.a.v. ve Sahabileri vacip olarak o günde oruç tutuyorlardı. Ne zaman ki, Ramazan orucu farz kılındı, bundan sonra Peygamberimiz s.a.v. herkesi serbest bıraktı. "İsteyen tutar, isteyen terk edebilir" buyurdu.(5) Böylece Âşura orucu sünnet bir oruç olarak kalmış oldu.

Bir zat Peygamberimiz s.a.v. e geldi ve sordu:
Ya Rasulullah"Ramazan'dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?"
Peygamberimiz s.a.v. "Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah'ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir" buyurdu.(6)

Yine başka bir hadiste Peygamberimiz s.a.v. şöyle buyurmuşlardır:
"Âşura Gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum."(7)

"Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur”(8) hadis-i şerifi ise, bu günlerde tutulan orucun faziletini ifade etmektedir.
Bu hadislerin izahın da İmam-ı Gazali, "Muharrem ayı Hicrî senenin başlangıcıdır. Böyle bir yılı oruç gibi hayırlı bir temele dayamak daha güzel olur. Bereketinin devamı da daha fazla ümit edilir" (9)demektedir.

Fakat Yahudilere benzememek, gerekse orucu tam Âşura Gününe denk getirmemek için, Muharrem'in dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir. Bunun için, müstehap olan, aşure Gününü ortalayarak, bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutmaktır.

Bilhassa, Peygamberimiz s.a.v. mü'minin aile efradına Âşura Gününde her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir. Bîr hadiste şöyle buyurular: "Her kim Aşura Gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(10) Bu aile mefhumunun içine akrabalar, yetimler, kimsesizler, konu komşular da girmektedir. Fakat, herkes imkânı ölçüsünde ikram eder.
Muharrem ayı ve aşüre gününün hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ederim.

1- Hak Dini Kur ân Dili. 8 5793.
2- Sahih-i Müslim Şerhi, 6.140.
3- İbn-i Mace, Sıyam,31
4- BuhariSavm,69
5- Müslim, Sıyam,117
6-Tirmizi, Savm,40
7-Tirmizi, Savm,47
8- İbn-i Mace, Sıyam,43
9- İhya, İmam Gazzali,1,238
11-Et-Tergib ve’l-Terhib,2,116
Bu sene Muharremi Şerifin 10.günü 24kasım  cumartesi günü

16 yorum:

 1. ablaaa bende aşure istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TAMAM GÜLÜM CUMARTESİYİ BEKLE
   İSTEDİĞİN AŞURE OLSUN
   HAYIRLI GÜNLER

   Sil
 2. Canım bu nasıl güzel bir yazı..Ne güzel bilgiler veriyorsun bize..Yüreğine sağlık..Aşurelerin çok güzel görünüyor,ellerine sağlık..Hayırlı haftalar..sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CANIM BEĞENMENE ÇOK MEMNUN OLDUM
   YALNIZ AŞURELER BENİMKİ DEĞİL
   BEN HER SENE MUHARREMİN ONUNDA PİŞİRİRİM AŞUREYİ
   ALLAH NASİP EDERSE BENİM AŞURELERİN RESMİNİ CUMARTESİ GÖRECEKSİNİZ
   ALLAHA EMANET OLUN

   Sil
 3. Canım,
  verdiğin yararlı bilgiler için teşekkür ederim.
  Aşureler de nefis görünüyor. Ellerine sağlık. Allah kabul etsin.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 4. evet bu ayda şimdi herkes yapar dağıtır...
  yapmak lazım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. EVET CANIM ÖZELLİKLEDE ONUNCU GÜN
   EN FAZİLETLİ OLANI O
   HAYIRLI AKŞAMLAR

   Sil
 5. offf en sevdiğim tatlı, valla çikolatalı pastaya değişmem...bir tabak aldım ben:)eline sağlık afiyet olsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım hemen gönderdim bol yemişli yerinden
   hayırlı akşamlar

   Sil
 6. Seyyahım canım güzel yararlı bilgilerin için çok teşekkürler .Şimdiden kolay gelsin Rabbim kabul etsin aşurelerini .Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CANIM ÖZLETİYORSUN KENDİNİ,
   SAĞOLASIN GÜZEL DİLEKLERİN İÇİN
   HAYIRLI AKŞAMLAR

   Sil
 7. Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsun Seyyahım,emeğine sağlık...
  Dilerim tatbik edebilenlerden,layıkıyla yaşayanlardan oluruz.
  Aşureler de pek nefis:)

  YanıtlaSil
 8. Allah bu güzel ayda hepimize makbul dualar nasip etsin inşallah..

  YanıtlaSil
 9. bu guzel bilgi paylasimindan sonra gonlune;asure icin de ellerine saglik diyorum,sevgilerle....

  YanıtlaSil
 10. offf.nefis nefisss.canım şimdi aşure çekti.ellerine sağlık canım.sevgiler.

  YanıtlaSil
 11. Uzun süredir izlediğim bloglar arasında sizi göremeyince acaba bir şey mi oldu yeni postlar yok diyordum ki. Benim blog sizi izlemeyi bırakmış. Ayarları ile de oynamadım ama nasıl oldu ise izlemiyor.
  Tam olarak böyle bir yazıyı gazeteden kesip kenara koymuştum ama bu sene bulamadım ki arkadaşlara özetleyeyim.
  Hatırlattığınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu