15 Kasım 2012 Perşembe

CUMANIZ MUBAREK OLSUN

                  “Ezân ile kâmet arasında yapılan duâ reddolunmaz.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Ebû Dâvûd)ÂFİYET İSTEMEK

Resûlullah Efendimiz (s.a.v): “Ezan ve kamet arasında yapılan duâ geri çevrilmez.” buyurdular. Orada bulunanlar “Nasıl duâ edelim?” diye sorunca Resûlullah (s.a.v) “Allâhü Teâlâ’dan dünya ve âhirette afiyet isteyin” buyurdular.
Diğer bir hadîs-i şerîfte şöyle buyrulmuştur: “Allâhü Teâlâ’dan istenen şeyler içinde onun en çok hoşuna giden, afiyet istenmesidir.”
Bir adam “Yâ Resûlallah! Hangi duâ daha faziletlidir?” diye sordu. Resûlullah (s.a.v) “Rabbinden sana, dünyada ve ahirette af ve âfiyet nasip etmesini iste” buyurdu. Adam ikinci gün geldi, tekrar aynı şeyi söyledi. Üçüncü gün yine geldi ve tekrar aynı şeyi söylerek Allâhü Teâlâ sana dünyada af ve âfiyet verirse kurtuldun demektir buyurdu.
Bir diğer hadîs-i şerîfte Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Allahümme innâ nes’elüke’l-muâfâte fi’ddünyâ ve’l-âhireti: Kulun ‘Allâh’ım! Senden dünyada ve ahirette âfiyet istiyorum’ demesinden daha faziletli bir duâ yoktur.”
Ashâb-ı Kirâm’dan Irbâz bin Sâriye’nin (r.a.) yaşı oldukça ilerlemişti. Vefât etmeyi çok istiyor ve Allâhü Teâlâ’ya: “Yâ Rabbi, yaşım ilerledi, kemiklerim inceldi, beni nezdine kabûl buyur.” diye duâ ederdi. Şöyle anlattı:
Bir gün Şam mescidinde namaz kıldıktan sonra yine rûhumun alınması için duâ ediyordum. Bu sırada gâyet güzel bir delikanlı geldi, üzerinde yeşil bir kaftan vardı.
Bana “Niçin böyle duâ ediyorsun.” dedi.
Ben “Ya nasıl duâ edeyim.” dedim.
O “Yâ Rabbi, amelimi de ecelimi de güzel kıl” diye duâ et. dedi.
Ben “Allâh sana rahmet etsin, kimsin.” dedim.
“Ben mü’minlerin göğüslerinden hüznü çıkaran meleğim.” dedi. Sonra tekrar dönüp baktığımda kimseyi göremedim.
SEYYAH HAYIRLI GECELER DİLER
       

11 yorum:

 1. Allahumme salli ala seyydine Muhammed ve ala ali Muhammed...
  Allah cc razı olsun ablacım bu güzel Hadis-i Şerifi paylaştığın için.
  Sana da hem hayırlı geceler hem de hayırlı cumalar.
  Halis muhabbetimle...

  YanıtlaSil
 2. Allah razı olsun ! Ne güzel bir paylaşım ! Hayırlı cumalar !

  YanıtlaSil
 3. İnşallah dualarımız kabul olur hayırlı cumalar

  YanıtlaSil
 4. şu an cuma selası okunuyor ve ihşallah dualarımız kabul olur bu yazı için sağol seyyah. şu an zaten yaşanmış melek hikayeleri kitabı okuyordum üstüne bu hikaye iyi geldi.
  sevgiler

  YanıtlaSil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu