22 Eylül 2012 Cumartesi

TARİHDEN BİR HATIRAMehmet Akif'den Sarsıcı Bir Hatıra;
SENİN İSTİFA ETTİRDİĞİNİ BİZ DE İSTİFA ETTİRDİK !!!

Mehmet Akif her sabah namaz için Sultan Ahmet Camii’ne gelir. Her gelişinde de yaşlı bir adamın kendisinden önce gelmiş olduğunu görür. Ne kadar erken gelse bu durum değişmez. Yaşlı adam mutlaka camiye ondan önce gelmiş bulunur.


Ancak bu yaşlı pir-i fâni ve bu nur yüzlü adam hiç durmadan ağlamakta ve gözyaşı dökmektedir. Bundan sonrasını Mehmet Akif şöyle anlatıyor:

Bu yaşlı insanın yanına bir gün sokuldum ve niçin durmadan ağladığını sordum ve ona Cenab-ı Hakk’ın rahmetinin enginliğini anlattım. Ama o yine ağlamasına devam etti. Bana, ‘derdimi tazeleme, git’ dedi. Ben yine ısrar ettim. Çaresiz kaldı ve yine gözyaşları içinde bana şunları anlattı.

“Ben, dedi, ikinci Abdülhamid zamanında binbaşıydım. Ailem çok zengindi. Ve ben bir subaydım, kışladan ayrılamıyordum. Ancak bir gün anne ve babamın ardarda vefat haberlerini aldım. Ailede benden başka da işlerimizi evirip çevirecek kimse yoktu. Çiftlikler, dükkanlar, mağazalar ortada kalmıştı. Hemen Sadârete bir dilekçe ile müracaat edip istifa etmek istediğimi bildirdim. Sadâretten gelen cevap menfiydi. İstifam kabul olunmamıştı. Ben ikinci ardından üçüncü bir müracaatta daha bulundum. Ama her defasında aynı cevapla karşılaştım. Bunun üzerine Hünkâra müracaata karar verdim. Bu kararımı sadârete bildirdim. İsteğim kabul edildi ve mâbeyne alındım. Durumumu Hünkâra vicahi olarak anlattım. Elimden geldiğince mazeretimin meşruluğunu ispata çalıştım. Hünkâr istifa talebimden hoşlanmamıştı. Yüz ifadesinden bunu anlamak hiç de zor değildi. İsteksiz bir halde elinin tersiyle işaret etti: “Git, seni istifa ettirdik” dedi.

Ben sevinerek huzurdan ayrıldım, eve döndüm. O gece bir rüya gördüm. Rüyamda Osmanlı ordusu tabur tabur bölük bölük geliyor ve Efendimize (s.a.v) teftiş veriyordu. ( Bu ordu idi ki kısa bir müddet sonra bütün cihana karşı kavga verecekti. Ve bu ordunun teftişini bizzat Efendimiz yapıyordu. ) Yanında Dört Büyük Halife ve Osmanlı Sultanlarının büyükleri olduğu halde Efendimiz (s.a.v), önünden geçen bölük ve taburları teftiş ediyordu. O’ndan bir adım geride edep ve terbiye içinde, boynu bükük halde Sultan Abdülhamid de bulunuyordu. Derken benim tabur geçmeye başladı. Ancak tabur dağınıktı. Başlarında kumandanları yoktu. Efendimiz bunu görünce Abdülhamid Cennet mekana:

“Bu birliğin kumandanı nerede?” diye sordu.

O da “Talebi üzerine istifa ettirdik” cevabını verdi. İşte o esnada Efendimiz, beni bütün bir ömür boyu ağlatan şu sözü söyledi:

“Senin istifa ettirdiğini biz de istifa ettirdik.”

-Söyle, bunu duyduktan sonra ben ağlamayayım da kim ağlasın?

Ve Mehmet Akif diyor: Yaşlı adam ağlamasına, inlemesine devam etti. Derdi çok büyüktü. Sessizce yanından uzaklaştım. Zaten başka yapabileceğim bir şey de yoktu. Zira bu pir-i fâni, tesellisini yine Efendimizden (s.a.v) bekliyordu. Kabul edildiği müjdesi gelmeden belli ki inlemesi dinmeyecekti

18 yorum:

 1. Paylasim icin sagol. duymamistim daha once. ibretlik bir hadise gercekten de...

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir paylaşım..Hayatta herşeyden ders çıkarmak lazım..Çok teşekkürler..sevgiler..hYIRLI PAZARLAR..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. GERÇEKTENDE İBRETLİK BİR OLAY
   BENDE İLK DEFA DUYUNCA SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM

   Sil
 3. Selamlar canım
  çok güzel bir paylaşım
  nereden buldun?
  daha önce okumuştum da
  böyle bir yazıyı paylaşarak çok araştırmacı bir ruhun olduğunu anlıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AH O BENİM ARAŞTIRMACI RUHUMDAN GELİYOR NE GİLİYORSA

   Sil
 4. ooo bu çok acı bir şey bir Müslüman için...inşaAllah bizler de istifa ettirilenlerden olmayız inşaAllah...

  YanıtlaSil
 5. Çok ibretlik bir kıssadan hisse..keşke bizde evlatlarımızı o bilinçle yetiştirebilsek..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KEŞKE CANIM
   AMA GİT GİDE DAHA ZOR OLUYOR

   Sil
 6. Çok etkilendim.. ibret dolu bir hadise.
  Rabbim bizi onun şefaatinden mahrum bırakmasın amin.
  Rabbim hatalarımızı affetsin.

  YanıtlaSil
 7. Allah razı olsun,böyle ibretlik paylaşımlara ihtiyacımız var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BENİMDE ÇOK HOŞUMA GİTTİ YAHUUUUUUUUUUUU

   Sil
 8. İnanılmaz sın arkadaşım Harika paylaşım. Teşekkür ederiz..

  YanıtlaSil
 9. beğenmene çok sevindim.
  bazen paylaşımlarımda acaba bunu niye paylaştı derlermi diye düşünüyorum ama kendim çok beğenince yine dayanamıyıp yayınlıyorum

  YanıtlaSil
 10. duymamıştım. neler oluyor hayatta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DAHA NELER NELER OLUYOR AMA BEN GECİKMELİ ÖĞRENİYORUM DEEP

   Sil

Blog'umda en çok görmek istediğiniz konu